Büyük Veri Analitiği Yüksek Lisans

Akademik Kadro

KADRO

  E: erkute@mef.edu.tr   T: 0212 395 3615

Prof. Dr. Erhan Erkut

Erhan Erkut, lisans derecesini 1980’de Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden, doktorasını ise 1986’da Florida Üniversitesi’nden aldı. 1985-2005 yıllarında Alberta Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde ders veren Prof. Erkut bu dönemde “INFORMS Teaching of Management Science Practice Award” ile “3M Teaching Fellowship” başta olmak üzere dokuz eğitim ödülü ile Canadian Operational Research Society tarafından verilmiş beş başarı ödülü aldı ve 50’den fazla hakemli dergi makalesi yayınladı. Eğitim ve araştırmanın yanında birçok endüstriyel projeyi de yöneten Prof. Erkut, Centre for Excellence in Operations adlı bir uygulamalı araştırma merkezi kurdu, ve INFORMS Transactions in Education dergisinin kurucu editörlüğünü yaptı.

2005’te Türkiye’ye dönen Prof. Erkut, 2005-07 arasında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanlığı, 2008-13 arasında Özyeğin Üniversitesi Rektörlüğü, 2014′ten bu yana ise MEF Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı görevlerinde bulundu. İstanbul Erkek Lisesi Eğitim Vakfı ve Bilim Kahramanları derneklerinde yönetim kurulu üyeliği yapan Prof. Erkut, son yıllarda Türkiye’de girişimcilik ve yetkinlik gelişimi konularında aktif olarak çalışmaktadır.

 

Prof. Dr. Muhittin Gökmen
 

Muhittin Gökmen lisans eğitimini 1982'de İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Elektronik ve Haberleşme Bölümü'nde tamamladı. Aynı üniversiteden yüksek lisans eğitimini 1984'te tamamlayan Prof.Gökmen Pittsburgh Üniversitesi'nde ikinci yüksek lisans eğitimini 1986'da ve doktorasını 1990'da tamamladı. DARPA sponsorluğundaki bir projede doktora sonrası çalışmalar yaptı.

Prof. Gokmen 1992'de İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde yardımcı doçent olarak göreve başladı. 1993'te doçentlik, 1999'da profesörlük unvanlarını kazandı. 2001-04 arasında İTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Fakültesi'nde dekan olarak görev yaptı. Sonrasında yeni kurulan İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nün başkanı olarak çalıştı. 2004 yılında ARI Teknokent'te akademisyenler tarafından kurulan ilk şirket olan ve dijital video ve görüntü teknolojileri alanında faaliyet gösteren Divit girişimini kurdu. 2014'te MEF Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde bölüm başkanı olarak göreve başladı ve Bilim ve Mühendislik yüksek lisans programının direktörlüğüne atandı.

 
 

Prof. Dr. Özgür Özlük
(Program Direktörü)

Prof. Dr. Özgür Özlük Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra 1999 yılında doktora derecesini North Carolina Üniversitesi’nde almıştır. Doktorasının ardından Silikon Vadisi’nde fiyatlandırma optimizasyonu üzerine çalışmış, 2003-2014 yılları arasında San Francisco Üniversitesi’nde Veri Analitiği üzerine çeşitli dersler vermiştir.  Yine bu süreçte farklı üniversitelerde misafir öğretim üyeliği yapmıştır. Doç. Dr. Özlük, 2014 Sonbahar döneminde Bahçeşehir Üniversitesi’nde Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Programı'nı kurmuştur. 2015 yılı sonunda öngörü analitiği üzerine işler yapan Verite Analytics şirketini kurmuştur.

  

Yrd. Doç. Dr. Levent Güntay

Levent Güntay Indiana Üniversitesi Kelley İşletme Fakültesi’nde yardımcı doçent olarak görev yaptı (2003-2009). Sonrasında Amerika’da Federal Mevduat Sigorta Fonu Araştırma Departmanı'nda kıdemli finansal ekonomist olarak çalıştı (2009-2015). Dr.Güntay'ın uzmanlık alanları bankacılık, risk yönetimi, kredi riski, varlık fiyatlandırma ve sabit getirili varlıklardır. 

Finans doktora derecesini Maryland Üniversitesi, R.H. Smith İşletme Fakültesi’nden 2003 yılında aldı. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Bölümü’nden lisans ve aynı üniversiteden lisansüstü MBA derecesi vardır. Üniversitede Finans, Kurumsal Finansman, Bankacılık Yönetimi ve Uluslararası Finans konularında lisans ve lisansüstü dersler verdi. Ayrıca Bank of Austria ve UniCredit SpA bankalarına risk yönetimi üzerine yönetici eğitimi verdi.

Dr. Güntay'ın araştırma makaleleri Journal of Banking and Finance, Journal of Financial Intermediation ve Journal of Financial Services Research gibi saygın uluslararası finans dergilerinde yayımlandı. Pek çok üst düzey bankacılık ve finans konferansında makalelerini sundu ve oturum başkanı olarak görev aldı. 

 

Yrd. Doç. Dr. Utku Koç

Utku Koç lisans ve doktora derecelerini Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde 2003 ve 2012 yıllarında tamamlamıştır. Doktora çalışmalarında tedarik zincirlerinde üretim, envanter ve taşıma kararlarının entegrasyonu üzerine çalışmıştır. Doktora sonrasında Amerika Birleşik Devletleri'nde Northwestern Üniversitesi'nde optimizasyon algoritmalarının paralelizasyonu üzerine çalışmalarda bulunmuştur. Mart 2015'ten itibaren MEF Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak çalışmaktadır.

 

Dr. Tuna Çakar

Tuna Çakar, lisans derecesini 2004’de Sabancı Üniversitesi Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Programı’nda tamamladı. Lisans bitirme tezini pertürbasyon tekniği kullanarak proteinlerin 3-boyutlu modellenmesi üzerine yaptı. 2009 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilişsel Bilimler Programı’nda yüksek lisans derecesini tamamladı. Yüksek lisans tezini deri iletkenliği ve nabız ölçüm yöntemlerini kullanarak duygulanım süreçlerini anlamak üzerine yaptı. 

Doktora derecesini ODTÜ Enformatik Enstitüsü Bilişsel Bilimler Bölümü’nde tamamlamıştır. Doktora tezinde insanlardaki aynılık değer yargılarıyla ilgili karar verme süreçlerinin matematiksel, nörofizyolojik ve biometrik ölçüm yöntemlerine dayanan modellerle anlaşılması üzerine yaptı. Dr. Tuna Çakar hali hazırda uygulamalı nörobilim alanında sektöre yönelik ve akademik projelerde aktif olarak çalışmaktadır. Şubat 2016'dan beri MEF Üniversitesi bünyesinde çalışmaktadır.

Dr. İlker Arslan, Kibar Holding

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden 1999’da mezun oldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi Finans Ekonomisi Yüksek Lisans Programı'nı 2006 yılında; Ekonomi Doktora Programı'nı ise “Banka Davranışlarının Ekonomik İstikrar Üzerindeki Etkisi. Etmen Tabanlı Bir Modelleme” konulu tez çalışması ile 2013 yılında tamamladı. Doktora çalışmaları sırasında misafir araştırmacı olarak İtalya, Marche Politeknik Üniversitesi'nde akademik çalışmalar yürüttü. Akademik araştırma alanları karmaşık sistemler, finansal piyasalar, finansal istikrar, etmen tabanlı modelleme ve finansal ağlardır. Bahçeşehir Üniversitesi'nde Global Finansal Piyasalar ve Portföy Yönetimi yüksek lisans derslerini vermektedir. 

1999-2012 yılları arasında Türkiye İş Bankası'nda Müfettişlik ve Kurumsal Bankacılık Yöneticiliği görevlerinde bulundu. 2013 yılında HSBC Kurumsal Bankacılık Ürün Müdürü, 2014 yılında Ziraat Bankası Proje Finans Müdürü görevlerini yürüttü. Aralık 2014’ten bu yana Kibar Holding İç Denetim Müdürü görevini sürdürüyor.

 

Koray Kocabaş, Hürriyet

Yıldız Teknik Üniversitesi Istatistik bölümünden mezun olan Koray Kocabaş kariyerine Fujitsu Siemens Computers firmasında MIS Engineer olarak başladı. Bahçeşehir Üniversitesi MIS (MBA) bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra sırasıyla Fujitsu Technology, Mavi ve Project House HAVAS firmalarında da Business Intelligence çözümleri geliştirdi. Şu an Yemeksepeti firmasında Business Intelligence departmanında görev almasının yanı sıra 2013 yılından beri Bahçeşehir Üniversitesi Yüksek Lisans programlarında eğitim vermektedir. Son üç senedir Microsoft tarafından dünya genelinde verilen MVP (Most Valuable Professional) ödülüne layık görülmektedir. Startupbootcamp ve StartersHub hızlandırma programlarında girişimciler için veri odaklı stratejilerin belirlenmesi ile ilgili mentorluk yapmaktadır.

 

Burçin Yılmaz, Verite Analytics

Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Enformatiği Bölümünden 2000 yılında mezun olan Burçin Yılmaz, iş hayatına Metro AG grubunda başladı. 2006 yılında Almanya Reutlingen Üniversitesi Media and Communications Informatics yüksek lisans programını tamamladı. Yüksek lisans tezini Yapı Kredi Bankası'na Information Visualization konusunda proje geliştirerek yazdı.

Sırasıyla Garanti Teknoloji, Finansbank IBTECH, Atos Origin ve Vodafone şirketlerinde  CRM ve Business Intelligence konularında çalıştı;  teknoloji, iş analitiği ve proje yönetimi ekipleri yönetti. Aynı konularda yurtdışında projelerde ve Turkcell'de danışman olarak çalışmış, ayrıca Yeditepe Üniversitesi Alman İşletme Enformatiği bölümünde öğretim üyesi olarak görev almıştır. 2015'ten bu yana, öngörü analitiği konusunda çalışan Verite Analytics şirketinde  CIO olarak çalışmaktadır.

 

Dr. Ahmet Melih Selçuk​, Hürriyet

Dr. Ahmet Melih Selçuk, doktorasını 2014 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden Yöneylem Araştırması üzerine almıştır. ODTÜ'de kısa bir öğretim tecrübesinin ardından mesleki kariyerine başlamış ve müşteri analitiği ve büyük veri uygulamaları konusunda uzmanlaşmış danışmanlık, bankacılık ve dijital medya şirketlerinde çalışmıştır. Halen Hürriyet Medya Grubu'nda Veri Bilimcisi olarak çalışmaktadır. Medya, finans, ulaşım ve e-perakende sektörlerinde prediktif ve preskriptif analitik çalışmalarını öncelikli araştırma konuları arasındadır.

 

Sercan Akkaş, Yemek Sepeti

Sercan Akkaş, kullanıcı davranışları, analitik ve dönüşüm optimizasyonları üzerine çalışmaktadır. 2011 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinden mezun oldu. 2013 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü-Mühendislik Yönetimi programını "Özel Alışveriş Kulüplerinden Kullanıcıların Satın Alma Davranışları" konulu tez çalışması ile yüksek lisansını tamamladı. Sırasıyla Ziraat Teknoloji, Metglobal şirketlerinde çalıştıktan sonra 2014 yılından beri Yemeksepeti firmasında analitik ve optimizasyon üzerine çalışmaktadır.

 

Burak Özen, Sahibinden

2011 yılında lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlayan Burak Özen, hemen ardından Koç Üniversitesinde -Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka- alanında yüksek lisansa başladı. Yüksek lisansı boyunca makine öğrenimi algoritmaları, olasılık teoremi ve istatistik konuları üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. Yüksek lisans eğitiminin ardından büyük veri üzerine çalışan Oredata şirketinde -makine öğrenimi mühendisi- olarak işe başladı. Oredata şirketinde geçirdiği zaman boyunca daha çok telekominikasyon alanı üzerine çalışmış ve büyük veri işleme araçlarıyla bu alan özelinde akıllı tahmin/öngörü sistemleri geliştirmiştir. Daha sonra Insider şirketinde -Veri Bilimcisi- olarak 1 sene kadar çalışmış ve bu süre boyunca ilgisini e-ticaret sitelerinin müşteri verilerini işleme üzerine kaydırmıştır. 2016 Haziran ayından itibaren ise Sahibinden.com bünyesinde -Uzman Büyük Veri Bilimcisi- olarak çalışmakta ve Veri Madenciliği alanında projeler geliştirmektedir.

Serhat Çevikel, Boğaziçi Üniversitesi

Serhat Çevikel 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nden lisans, 2009 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümü'nden yüksek lisans dereceleri ile mezun oldu. 1998-1999 yılları arasında Dış Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Araştırma Bölümü'nde ve 1999-2005 yılları arasında İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Kurumsal Finansman Bölümü'nde uzman ve yönetici olarak çalıştı. Bu dönemde yatırım bankacısı olarak farklı sektörlerde çok sayıda değerleme, fizibilite, halka arz, stratejik yeniden yapılandırma ve birleşme & devralma danışmanlığı projelerinde yer aldı. 2005-2009 yılları arasında Türk Telekomünikasyon A.Ş.'de Yönetim Kurulu danışmanı olarak şirketin özelleştirme sonrası geçiş süreci içerisindeki projelerin yönetiminde bulundu.

Serhat Çevikel, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nde, finans doktora programına devam ederken, şirket değerleme, bilgisayar programlama, yönetim simülasyonu, davranışsal finans, finansal piyasalarda algoritmik alım satım sistemleri ve büyük veri analitiği üzerine çalışmalar yürütmekte ve dersler vermektedir.

 

Dr. Berk Orbay, Algopoly

Berk Orbay lisans derecesini 2008 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden aldı. Aynı bölümün Yöneylem Araştırması yüksek lisans programından 2011 yılında mezun oldu. Doktorasını 2016 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nde finansal opsiyonların fiyatlamasında model seçimleri üzerine tamamladı. Profesyonel hayatında kamu (TBMM),  startup (Parlakbirgelecek.com) ve araştırma (Boğaziçi Üniversitesi) alanlarında tecrübesi bulunmaktadır. MEF'ten önce Boğaziçi ve İstanbul Bilgi üniversitelerinde çeşitli dersler vermiştir. 2017 yılından itibaren kurucu ortağı olduğu Algopoly'de çalışmaktadır.

Serkan Ceran, Ipsos

Ipsos Pazarlama Bilimi Direktörü olan Serkan Ceran, Şişli Terakki Lisesi’nin ardından Mimar Sinan Üniversitesi İstatistik Bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. 
Bilgi Üniversitesi’nde Listening to Customer, Michigan Üniversitesi’nde Model Thinking , Johns Hopkins Universitesi’nde The Data Scientist’s Toolbox ve Virginia Üniversitesi’nde Marketing Analytics sertifika programlarını tamamlamıştır. 2017 yılında ise MEF Üniversitesinde "Büyük Veri Analitiği" yüksek lisans programını tamamlamıştır. Serkan Ceran’ın uzmanlık alanları arasında kestirimsel analitik, non-linear modelleme, marketing mix modelleme, ROI/ROMI ve reklam etkinliğinin ölçülmesi, ve fiyatlama araştırmaları yer almaktadır.

Yaklaşık 20 yıldır araştırma sektöründe olan Serkan dönem dönem Arçelik, Turkcell, Digiturk ve Coca-Cola gibi kilit müşterileri yönetmiş 2014 yılı başından beri de Ipsos Pazarlama Bilimi Modelleme ve Fiyatlama bölümünü yönetmektedir.
 
Dönem dönem Araştırmacılar Derneği'nde "Model Düşüncesi" dersleri vermektedir. "Araştırmada Yenilikler" ve "Kristal Elma" gibi etkinliklerde konuşmacı olarak yer almaktadır.

Sosyal Medya